Daniel Polášek

Možná toho kluka neznáte, možná jste ho již párkrát viděli na chodbě. Řeč je o Danu Poláškovi. Ani my, jakožto jeho spolužáci, jsme dlouho netušili, že je velice nadaný ploutvař. Že nevíte, co ploutvové plavání vlastně je? Nejen proto jsem tentokrát Dana vyzpovídala.


Vendula: Dane, většina lidí ploutvové plavání nezná. Můžeš nám ho přiblížit?

Dan: Na rozdíl od klasického plavání nejsme zatím olympijský sport. To by se ale mohlo změnit v roce 2024. Je šance, že v tomto roce bude ploutvové plavání zařazeno mezi olympijské sporty. Plavec plave pomocí ploutve, tzv. monoploutve a čelního šnorchlu něco jako motýlkové nohy, co se plavou v klasickém plavání. Opticky to sice vypadá velmi podobně, ale ve skutečnosti je to úplně jiný pohyb. Často nám říkají, že kdybychom ty ploutve půjčili nejlepším plavcům, tak nás bez problému porazí. Ale to není pravda, je to fakt úplně jiný sport.

Vendula: Kdo tě k němu přivedl? Jaké byly tvoje začátky?

Dan: Rodiče se znali s mým aktuálním trenérem a tak nějak mě tam přivedli, abych se naučil plavat. Když jsem tam přišel, tak by asi nikdo neřekl, kam až to dotáhnu. Byl jsem totiž líné, lehce obézní dítě. Nakonec jsem do čtvrté třídy přestoupil na plaveckou sportovku. Až do sedmé třídy jsem dělal klasické a ploutvové plavání půl na půl. Tehdy přišel nějaký zlom a já jsem se začal plně věnovat pouze ploutvím. A to vlastně dělám dodnes.

dan-polasek-01foto: Gergely Zákány photography | www.gergelyzakany.com

Vendula: Kde se dá ve Zlíně provozovat ploutvové plavání? Kdo je tvůj trenér?

Dan: Trénujeme ve zlínských lázních. Jinak jsme oficiálně potápěči a spadáme pod Svaz potápěčů Moravy a Slezska. V klubu jsou tedy potápěči i „ploutvaři“. Když klub vznikl, tak to bylo spíš něco jako skautská základna pro sporty ve vodě. Mým trenérem je aktuální předseda klubu Petr Polišenský.

Vendula: Jak časté máš tréninky? Můžeš nám popsat tvůj tréninkový plán?

Dan: Trénuju vždy 6 dní v týdnu a jeden den mám volný. Většinou trénuju 4 dny v týdnu dvoufázově a 2 dny mám pouze jeden trénink. Za týden mám 6-7 tréninků ve vodě a 3-4 kondiční tréninky (posilovna, běh, kolo, …). Doplňkově ještě hraju jednou týdně hokej.

Vendula: Jaké jsou tvé největší úspěchy?

Dan: Za poslední 3 roky několikanásobný juniorský mistr ČR. V roce 2015 jsem se nominoval svými výkony na ME juniorů, které se konalo v Bělehradě. Tam jsem si vyplaval 10., 12. a 14. místo. Letos jsem získal dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili ze SP v Istanbulu a jednu zlatou medaili ze SP ve Francii. V celkovém hodnocení SP jsem za rok 2016 obsadil třetí místo mezi juniory. Dále jsem se letos v červenci zúčastnil MS ve Francii, kde jsem skončil 8., 12. a 19. Toto osmé místo z MS považuji spolu se třetím místem za celkové hodnocení SP za největší úspěchy mé dosavadní kariéry.

dan-polasek-02foto: Facebook | Daniel Polášek

Vendula: Na kterém místě SP se ti líbilo nejvíce? Proč?

Dan: To je těžké říct, všude jsem si to moc užil. Nejraději se asi vracím do italského Lignana. Tam jsem odplaval svoje první závody v rámci SP a v roce 2015 jsem si tam vyplaval svoji první medaili ve světovém poháru.

Vendula: Kdo je tvůj vzor?

Dan: Norský biatlonista Ole Einar Bjørndalen.

Vendula: Tvůj největší sen?

Dan: Chtěl bych si vyplavat medaili na MS popřípadě na olympiádě

dan-polasek-04foto: Facebook | Daniel Polášek

Vendula: Jak vidíš svoji budoucnost? Chceš se živit ploutvovým plaváním?

Dan: Bylo by to pěkné, ale ploutvové plavání zatím není sport, kterým by se člověk mohl uživit. Ale pokud by tu ta možnost byla, tak bych se touto cestou určitě vydal.

Vendula: Co bys vzkázal těm, kterým přijde ploutvové plavání jako zajímavý sport a možná by ho chtěli zkusit?

Dan: Ať se staví na bazéně a určitě mu dáme příležitost si to vyzkoušet.

Danovi moc děkuji za uskutečnění rozhovoru a přeju mu ještě větší úspěchy v ploutvovém plavání.

Napsat komentář