Art Spiegelman – Maus

Pokud můj blog sledujete delší dobu, jistě jste si všimli, že tento rok (téměř) neustále čtu komiksy. Většinou si je půjčuju od mého milého a nedávno mě právě on obdaroval tímhle komiksem – zná mou vášeň pro knihy/komiksy a druhou světovou válku. Maus jsem četla už kdysi dávno, ale musím se přiznat, že je to můj nejoblíbenější komiks a dneska bych vám o něm chtěla něco povědět.

maus-01Art Spiegelman je americký komiksový kreslíř a editor. Ve dvanácti letech se spolu s rodiči přestěhoval do New Yorku, kde objevil svou lásku ke komiksům a sám je začal kreslit. Později začal v časopise Raw, který vydával spolu se svojí manželkou, uveřejňovat části ze svého komiksu Maus (Maus I: Příběh očitého svědka). Maus je rozdělen na dva díly, z nichž první byl vydán v roce 1986 a druhý v roce 1991. V roce 1992 získal komiks Pulitzerovu cenu, díky tomuto se Spiegelman stal prvním komiksovým kreslířem oceněným touto cenou.

Celý komiks je černobílý. Dal by se zařadit nejen pod štítek komiks, ale také pod štítky paměti či biografická díla. Vypráví o druhé světové válce v Polsku. Židé jsou zde ztvárněni jako myši, Němci jako kočky a Poláci jako prasata.

Celý příběh je vzpomínkou Spiegelmanova otce Vladka Spiegelmana na to, co všechno prožil v Polsku před i po druhé světové válce. Nejprve začíná vyprávět o tom, jak se seznámil s autorovou matkou Anjou, se kterou měl první dítě Říšu. Dále pokračuje tím, jak narukoval do války, kde byl zajat, ale poté znova propuštěn k Anjiné rodině. Zde setrvali několik měsíců pohromadě, nakonec však Němci od sebe otrhli nejdříve Anjiny prarodiče, poté jejich dítě Ríšu a nakonec i její rodiče. Vladek spolu s Anjou přežili, skrývali se a nakonec byli zajati nacisty ve vlaku na cestě do Maďarska. Oba se dostali do koncentračního táboru Osvětim (Anja do Birkenau), kde především Anja trpěla, jelikož byla velmi slabá. Nakonec se oba dostali do dalších táborů v Německu, když je nacisté odváděli a ničili Osvětim. Oba přežili až do úplného konce války a nakonec se shledali v Sosnovci.

maus-02Já tento komiks tak miluju. Opravdu krásně ilustruje to, jaké to bylo za druhé světové války a zároveň vám do hlavy nerve tuny informací. Art Spiegelman jeho znázornění pojal velmi zajímavým způsobem – především se mi líbí symbolika myší a koček. I když jsem jej četla po druhé, tak jsem neustále hltala každou stránku a procházela mnou vlna emocí. Příběh Vladka a jeho ženy Anji je opravdu silný a zároveň neuvěřitelně romantický. Doporučuji tento příběh všem – i když nemáte rádi komiksy a i když vás toto téma neláká, je to zajímavé a opravdu, opravdu naučné. Osobně věřím, že si tento komiks ještě několikrát přečtu, a vždy mě zasáhne stejně, možná i o něco víc.

Napsat komentář