25. valašský mikulášský jarmark

Tato nevšední akce je známá nejen v nejbližším regionu, ale i v celém kraji. A tak není divu, že se 3. 12. 2016 sjelo do Valašských Klobouk na 20 000 návštěvníků jubilejního 25. valašského mikulášského jarmarku.

nedasov-4

muzika

Na této akci můžete shlédnout pravou zabíjačku, kováře, řezbáře, truhláře, ševce, pletení košíků nebo tkaní na tkalcovském stavu. V dnešní době je to již o poznání větší akce s řemesly, tradicemi a zvyky, lidovým folklorem, soutěžemi, výstavami a koncerty než před 25 lety, kdy valašský mikulášský jarmark začínal.

stroj kovar

Předprogram jarmarku startoval již v pátek zahájením výstav a rozsvěcením vánočního stromu. Hlavní sobotní program byl zahájen průvodním slovem starostky paní Olšákové a předsedkyně organizačního výboru paní Tarabusové. Společně v 9 hodin vyšel průvod v čele s Mikulášem, anděly, smrtkami a obávanými čerty. Letos bylo pekelníků na 60.

Ovšemže není čert jako čert.

valašskoklobučtí čerti

Domácí čerti jsou chundelatí, černou barvu na jejich maskách nejčastěji doplňuje červená, nebo béžová. Tuto kombinaci barev mají namalovanou i na obličeji.

vk

lačnovští čerti

Čerti z Lačnova jsou oděni v beraní kůži.

vk-a-lacnov

čerti z Francovy Lhoty

Čerti z Francovy Lhoty jsou také oblečeni v beraní kůži. Mezi majestátnými rohy mají klobouk s barevnými pentlemi.

francova-lhota-ii

nedašovští čerti

Čerti z Nedašova a Závrší se vyznačují slaměnými suknicemi a každý s sebou nosí vysoký jalovec, který je dělá nepřehlédnutelnými. Nejvíce je pro ně specifické to, že náměstí obíhají v řadě za sebou.

nedasov

štítenští čerti

Také zde můžete najít skupinku čertů ze Štítné nad Vláří, která mnoha lidem připomíná rakouský pochod čertů zvaný Krampus. Pro tyto čerty jsou typické precizně vyřezávané dřevěné masky.
Ke všem čertům neodmyslitelně patří kravské zvonce, které se ozývají po celém valašskoklobuckém náměstí. Jen tak je z hlavy nedostanete, jejich zvuk vám v uších zní ještě pěkných pár chvil.

stitna-ii  stitna

Napsat komentář