Projekt „Živá knihovna“ přispěl k oslavám 30. výročí Sametové revoluce ve Zlíně

Ve čtvrtek 14. listopadu 2019 patřila Malá scéna ve Zlíně po více než čtyři hodiny studentům Gymnázia a Jazykové školy. Protly se tu dva projekty – „Příběhy bezpráví“, do nichž je naše škola zapojena už 15. rokem, a nový projekt našich dějepisců „Živá knihovna“.

V prvním je do školy každoročně v listopadu zván host, pamětník na dobu nesvobody, a besedu s ním doprovází projekce filmu. „Příběhy bezpráví“ vznikly ve spolupráci Člověka v tísni (jak během besedy připomněl jeden z hostů, Antonín Bajaja, aktuálně nežádoucí humanitární organizace v Rusku) a České televize.

Druhý projekt vznikl v hodinách dějepisu od primy po třetí ročník. Ve třídách vznikly týmy, které vyzpovídaly pro kameru účastníky událostí před 30 lety, vytvořily ze záznamu video a v hodině dějepisu jej prezentovaly zbytku třídy.

Nejlepší videa tvořila základ filmu Živá knihovna 1989, kterým vzpomínkové dopoledne začalo. Před zcela zaplněný sál pak předstoupilo pět hostů – herci Městského divadla ve Zlíně Božena a Ivan Kalinovi, Radoslav Šopík, spisovatel Antonín Bajaja a disident, signatář a mluvčí Charty 77, Stanislav Devátý.

Ukázalo se, že složení hostů bylo natolik šťastné, že moderátoři programu, Hana Vicherková a Jakub Rech, měli problém dostat se vůbec ke slovu. Jen samotná diskuze doplněná dotazy diváků – studentů GJŠ Zlín – trvala přes dvě hodiny.

V poslední části programu vystoupil jako vždy výborný Školní pěvecký sbor pod vedením Karla Dvořáčka a zhlédli jsme film Z dopisů psaných přes Železnou oponu, novinku Karla Strachoty.

Je vždy těžké zprostředkovat jedinečnou atmosféru povedené akce. Přesto se o to pokusíme – v odkazech můžete vidět zkrácenou verzi filmu Živá knihovna 1989 (z projektů studentů školy) a sestřih záznamu dopolední diskuze se skvělými hosty připravená školní Televizí T. G. M.

Přemysl Šil